Aktualności
11 LUTEGO 2024 18:11
Autor: Natalia Magielska

Szanowni Państwo,

Zapraszamy na kolejną edycję warsztatów „Kluczowe procesy w badaniach klinicznych”, które tym razem odbędą się w formie stacjonarnej. Poruszymy wiele tematów związanych z prowadzeniem badań w ośrodkach badań klinicznych, skupiając się na praktycznym zastosowaniu przekazywanych informacji. 

 

Agenda:

1. Zespół badawczy - omówienie niezbędnej dokumentacji personelu badawczego, zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami GCP, prowadzi Jolanta Sendal

2. Ścieżka pacjenta - świadoma zgoda na udział pacjenta, jego prawa i obowiązki w badaniu, udział w wizytach zgodnie z protokołem badania, prowadzi Marek Pakieła

3. Lek badany - dystrybucja, przechowywanie, wydawanie leku pacjentowi, monitorowanie odpowiednich warunków przechowywania, utylizacja i compliance , prowadzi Małgorzata Kopania

 

Link do rejestracji


1 LUTEGO 2024 15:27
Autor: Natalia Magielska

Stowarzyszenie na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce ogłasza, że nową koordynator grupy do spraw Chorób Rzadkich została Adriana Młyńska, zastępując w tej roli Małgorzatę Duszę-Rowińską. 

 

Adriana jest absolwentką Farmacji na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Zawodowo związana ponad 10 lat z rynkiem farmaceutycznym, w tym od kilku lat głównie z sektorem badań klinicznych. 

 

W swojej nowej roli Adriana będzie wspierała działania grupy do spraw Chorób Rzadkich oraz podejmowała nowe wyzwania w celu zwiększenia współpracy osób działających w obszarze chorób rzadkich. 

 

Osoby zainteresowane udziałem w pracach Grupy ds chorób rzadkich zapraszamy do kontaktu z Adrianą (Adriana.Mlynska@gcppl.org.pl)

Galeria:


12 GRUDNIA 2023 16:25
Autor: Natalia Magielska

Szanowni Państwo,

 Serdecznie zapraszamy na III Forum Dyskusyjne Badaczy w Niekomercyjnych Badaniach Klinicznych, które odbędzie się on-line na platformie MS TEAMS w dniu 18 grudnia 2023 o godzinie 19:00.

Agenda znajduje się w załączeniu.

Przed nami III Forum Dyskusyjne Badaczy w Niekomercyjnych Badaniach Klinicznych, które planujemy organizować w sposób cykliczny. Wydarzenie gromadzi ekspertów z różnych dziedzin, którzy mają na celu promowanie i wspieranie niekomercyjnych badań klinicznych, aby jak lepiej prowadzić badania kliniczne, które przynosiłyby korzyści dla pacjenta i poprawę standardów leczenia.

Tym razem poruszymy trudny temat dotyczący badanego produktu w niekomercyjnych badaniach, ale nie tylko. Będzie to doskonała okazja do spotkania się z wiodącymi badaczami, praktykami i decydentami z dziedziny badań klinicznych, którzy mają wspólny cel - rozwijanie wiedzy i doskonalenie praktyk badawczych. Będziemy mieli okazję podzielić się innowacyjnymi ideami i najlepszymi praktykami, które mają prowadzić do poprawy jakości i sprawności prowadzenia niekomercyjnych badań klinicznych.

Serdecznie zapraszamy!


2 GRUDNIA 2023 15:04
Autor: Natalia Magielska

Szanowni Państwo,

zapraszamy do zapoznania się z najnowszym newsletterem Stowarzyszenia GCPpl.

W przypadku problemów z pobraniem prosimy skorzystać z linku -> https://we.tl/t-XDmf6EbsKU


28 LISTOPADA 2023 20:43
Autor: Natalia Magielska

Szanowni Państwo,

Zarząd Stowarzyszenia GCPpl w ramach działalności Grup ds. Szkoleń zaprasza, na seminarium on-line, Świadomość pacjentów na temat badań klinicznych.

Data wydarzenia: wtorek, 12.12.2023 w godzinach 17.30-20.00

W trakcie seminarium skupimy się na świadomości i wiedzy, jaką pacjenci posiadają na temat badań klinicznych. Chcemy, aby pacjenci nie tylko uczestniczyli w badaniach jako podmioty, lecz także byli aktywnie zaangażowani w proces, wpływając na projekt badawczy oraz uczestnicząc w ocenie prowadzonych badań. Ważnym pytaniem, które stawiamy sobie podczas seminarium, jest, jaką wiedzę pacjenci posiadają na temat badań klinicznych i w jaki sposób zdobywają tę wiedzę. Naszym celem jest omówienie tych kwestii, aby zrozumieć, jak możemy lepiej informować i zaangażować pacjentów w proces badawczy.

Z inicjatywy Grupy Szkoleniowej GCPpl seminarium poprowadzą:

Mikołaj Bartoszkiewicz - monitor badań klinicznych, specjalista zdrowia publicznego, doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, autor kilkunastu prac naukowych w zakresie badań klinicznych. Główne zainteresowania naukowe to metodologia badań klinicznych oraz ekonomia zdrowia.

Dariusz Żebrowski - magister elektrotechniki. Ukończył kilka studiów podyplomowych, w tym w roku 2022 "Metodologię Badań Klinicznych" na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Przez wiele lat pracował w administracji państwowej i bankowości. Ze względu na zdiagnozowaną u syna Dystrofię Mięśniową Duchenne'azrezygnował z pracy, aby zapewnić mu właściwą opiekę i pomoc. Od ponad
10 lat uczestniczy z synem w badaniach klinicznych w Paryżu. Pasjonat rynku badań klinicznych, propaguje wśród chorych i zdrowych osób wiedzę o badaniach klinicznych, nowych lekach i samej chorobie. Od roku 2020 jest członkiem Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych
w Polsce (GCPpl), a od 2022 członkiem zarządu. W styczniu 2023 roku wraz z rodzicami chłopców chorych na DMD założył fundację StopDuchenne, której jest prezesem i która działa na rzecz społeczności osób chorych na choroby nerwowo-mięśniowe w tym DMD.

Piotr Sawicki - Absolwent i wykładowca Akademi Leona Koźmińskiego. Z rynkiem badań klinicznych związany od lat dziewięćdziesiątych zajmując się działalnością Ośrodków Badawczych oraz rekrutacją
i retencją pacjentów. Współtwórca Centrum Medycznego Osteomed oraz Centrum Badań Klinicznych, związany zawodowo z Synexus, AES, Medicover a obecnie z LuxmedOnkologia. Ekspert w zakresie planowania i realizowania kampani informowania pacjentów ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedniej komunikacji i poprawności języka. Koordynator działań grupy Ośrodków Badań Klinicznych przy stowarzyszeniu GCPpl, przedstawiciel SCRS w Europie

Program seminarium:

17:30 -17:40 Rejestracja i przywitanie uczestników

17:40-18:25 Wiedza i świadomość polskich pacjentów na temat badań klinicznych

Mikołaj Bartoszkiewicz

18:25 -19:00 Badania kliniczne z perspektywy pacjenta (dostępne informacje, świadomość pacjentów, co jest ważne z punktu widzenia pacjenta)

Dariusz Żebrowski

19:00 -19:35 Media w badaniach klinicznych - materiały rekrutacyjne, przykłady dobrych i złych praktyk

Piotr Sawicki

19:35 -20:00 Dyskusja

Celem rejestracji na seminarium prosimy o dokonanie rejestracji do dnia 8.12.2023

Opłata: bezpłatnie dla członków GCPpl z opłaconymi składkami, 60 zł dla pozostałych.

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.

BILETY -> https://app.evenea.pl/event/847540-43/

Serdecznie zapraszamy!

 

Kontakt z organizatorem:

Dorota Kamińska dorota.kaminska@gcppl.org.pl

Ernest Szubert grupaszkoleniowa@gcppl.org.pl


7 LISTOPADA 2023 11:41
Autor: Natalia Magielska

Szanowni Państwo,

Fundacja K.I.D.S. Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce (GCPpl) oraz kancelarią NGL Legal zaprasza do udziału w ogólnopolskim badaniu “Mali Pacjenci w badaniach klinicznych” dotyczącym praktyki i postrzegania pediatrycznych badań klinicznych w Polsce. Badanie jest ogólnopolskie i ma na celu zebranie danych dotyczących stanu wiedzy oraz praktyk związanych z pediatrycznymi badaniami klinicznymi w Polsce. Jest to pierwsze tego typu, zakrojone na szeroką skalę badanie w Polsce i obejmuje wszystkie kluczowe
grupy: dzieci i młodzież, rodziców, lekarzy, placówki medyczne i sponsorów badań klinicznych. 


Badanie prowadzone jest pod patronatem najważniejszych instytucji związanych z prowadzeniem badań klinicznych w Polsce. Dzięki zebranym danym będziemy mogli, wraz z partnerami projektu, zaplanować i przeprowadzić dalsze działania mające na celu wsparcie rozwoju pediatrycznych badań klinicznych w Polsce. To z kolei przyczyni się do poprawienia
opieki nad młodymi pacjentami i zwiększenia dostępu do nowoczesnych form leczenia i
profilaktyki.  Wypełnienie ankiety powinno zająć pomiędzy 10-30 min (dłuższy czas dotyczy przede wszystkim młodszych dzieci). 


Badanie jest prowadzone online i jest w pełni anonimowe. Wejdź na stronę odpowiadającą Twojej sytuacji i pomóż nam dowiedzieć się więcej! 

 • Ankieta dla dzieci i młodzieży - https://mlodzipacjenci.webankieta.pl/
 • Ankieta dla rodziców - https://rodzicewbadaniach.webankieta.pl/
 • Ankieta dla lekarzy, którzy realizujących świadczenia medyczne w populacji pediatrycznej - https://lekarzewbadaniach.webankieta.pl/
 • Ankieta dla placówek medycznych - https://placowkimedyczne.webankieta.pl/
 • Ankieta dla przedstawicieli sponsorów i CRO w języku polskim - https://sponsorzycro.webankieta.pl/
 • Ankieta dla przedstawicieli sponsorów i CRO w języku angielskim - https://pediatrictrials.webankieta.pl/

Patronaty honorowe:

 • Rzecznik Praw Pacjenta
 • Prezes Agencji Badań Medycznych
 • Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i
 • Produktów Biobójczych
 • Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA
 • Polskie Towarzystwo Pediatryczne
 • Polski Związek Pracodawców Firm Prowadzących Badania Kliniczne na Zlecenie
 • Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”
 • Instytut Matki i Dziecka

Zwracamy się z prośbą do szerokiego środowiska badan klinicznych w Polsce o aktywne wsparcie tego badania poprzez wypełnienie dedykowanych ankiet oraz dalszą ich dystrybucję.
W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt z organizatorem badania: anna.wiktorow-bojska@kids.org.pl


Zarząd Stowarzyszenia GCPpl


30 PAŹDZIERNIKA 2023 20:22
Autor: Natalia Magielska

24 października 2023 spotkaliśmy się na trzecim już Forum Grup roboczych Stowarzyszenia GCPpl. Pokazaliśmy jakie cele realizują poszczególne grupy, czym się realnie zajmują, jakie prowadza inicjatywy i jak można włączyć się w ich działania.

W trakcie Forum omawialiśmy działania czterech grup roboczych:

 • Grupa ds. Ośrodków badawczych (Piotr Sawicki)
 • Grupa ds. Szkoleń (Ernest Szubert)
 • Grupa ds. Jakości (Przemysław Magielski)
 • Grupa Ambasadorów badań klinicznych (Dariusz Żebrowski)

W załączeniu prezentacje z tego spotkania - są tam informacje kontaktowe które ułatwia włączenie się w działania grup roboczych GCPpl – zapraszamy serdecznie!


18 PAŹDZIERNIKA 2023 10:34
Autor: Natalia Magielska

Szanowni Państwo,

Zarząd Stowarzyszenia GCPpl wraz z Grupą ds. Szkoleń i Grupą ds. Jakości zaprasza na trzecią edycję webinarium "Jakość w Q&A", które odbędzie się 14.11.2023 w godzinach 17:30-20:00.

Jakość w badaniach klinicznych to zdecydowanie temat rzeka, którego nie da się wyczerpać na jednym spotkaniu. Dlatego też kontynuujemy projekt "Jakość w pytaniach i odpowiedziach" (Jakość w Q&A), które jest cyklem spotkań, w trakcie których skupimy się na prawdziwych sytuacjach i wymianie doświadczeń. Pierwsza edycja odbyła się 22.11.2022, a druga 28.03.2023. Otrzymaliśmy kilkadziesiąt pytań dotyczących szkolenia zespołu badawczego, dokumentacji źródłowej, leku badanego czy świadomej zgody pacjenta.

Zbieramy Państwa pytania dalej! Na podstawie nadesłanych pytań przygotujemy agendę spotkania, a specjaliści pracujący w ramach Grupy ds. Szkoleń oraz Grupy ds. Jakości postarają się odpowiedzieć na nadesłane pytania i sytuacje. Pamiętajmy jednak, że webinar ten opiera się na dyskusji (Q&A!) i wspólnie z uczestnikami dochodzimy do możliwie najlepszych rozwiązań!

Celem rejestracji na webinarium prosimy o dokonanie rejestracji do dnia 07.11.2023.

Zadaj pytanie tutaj.

Data: 14.11.2023

Godzina: 17:30 - 20:00

Opłata: bezpłatnie dla członków GCPpl z opłaconymi składkami, 60zł dla pozostałych

Możliwość rejestracji: do 07.11.2023

Kontakt z organizatorem: Ernest Szubert, grupaszkoleniowa@gcppl.org.pl

Bilety -> https://app.evenea.pl/event/jakoswqanda/


13 PAŹDZIERNIKA 2023 08:51
Autor: Natalia Magielska

Szanowni Państwo,

Chcąc przybliżyć działania grup roboczych Stowarzyszenia GCPpl w środowisku badań klinicznych zapraszamy na trzecie już Forum Grup Roboczych GCPpl! To otwarty dla wszystkich webinar gdzie dowiesz się jakie cele realizują poszczególne grupy, czym się realnie zajmują, jakie prowadza inicjatywy i jak można włączyć się w ich działania. W trakcie Forum w dniu 24 października 2023 (godz. 17.00-18.30) opowiemy o działaniach następujących grup roboczych:

 • Grupa ds. Szkoleń (Ernest Szubert)
 • Grupa ds. Jakości (Przemysław Magielski)
 • Grupa ds. Ośrodków Badawczych (Piotr Sawicki)
 • Ambasadorzy Badań Klinicznych (Dariusz Żebrowski)

Nie zabraknie czasu na pytania i dyskusję, webinar będzie otwarty dla wszystkich chętnych i nieodpłatny, serdecznie zapraszamy!

Link do spotkania:

Microsoft Teams meeting

Join on your computer, mobile app or room device

Click here to join the meeting

Meeting ID: 371 991 643 48
Passcode: umZyCe


7 PAŹDZIERNIKA 2023 10:10
Autor: Natalia Magielska

Szanowni Państwo,

Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce GCPpl zaprasza na webinar "CTIS w praktyce". Wydarzenie odbędzie się ONLINE na platformie MS Teams 17.10.2023 (wtorek), w godzinach 18:00 - 20:00.

W trakcie webinaru krótko podsumujemy najważniejsze informacje na temat CTIS oraz rozporządzenia 536/2014 w sprawie badań klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Następnie przejdziemy do części praktycznej, w której sprawdzimy w jaki sposób dokonać złożenia w CTIS dla badania niekomercyjnego.


Agenda oraz bilety -> https://app.evenea.pl/event/847540-41/

 

Uwaga: Link do spotkania zostanie przesłany rano w dniu wydarzenia.


Wydarzenia
 • BRAK WYDARZEŃ