Aktualności
2 GRUDNIA 2023 15:04
Autor: Natalia Magielska

Szanowni Państwo,

zapraszamy do zapoznania się z najnowszym newsletterem Stowarzyszenia GCPpl.

W przypadku problemów z pobraniem prosimy skorzystać z linku -> https://we.tl/t-XDmf6EbsKU


28 LISTOPADA 2023 20:43
Autor: Natalia Magielska

Szanowni Państwo,

Zarząd Stowarzyszenia GCPpl w ramach działalności Grup ds. Szkoleń zaprasza, na seminarium on-line, Świadomość pacjentów na temat badań klinicznych.

Data wydarzenia: wtorek, 12.12.2023 w godzinach 17.30-20.00

W trakcie seminarium skupimy się na świadomości i wiedzy, jaką pacjenci posiadają na temat badań klinicznych. Chcemy, aby pacjenci nie tylko uczestniczyli w badaniach jako podmioty, lecz także byli aktywnie zaangażowani w proces, wpływając na projekt badawczy oraz uczestnicząc w ocenie prowadzonych badań. Ważnym pytaniem, które stawiamy sobie podczas seminarium, jest, jaką wiedzę pacjenci posiadają na temat badań klinicznych i w jaki sposób zdobywają tę wiedzę. Naszym celem jest omówienie tych kwestii, aby zrozumieć, jak możemy lepiej informować i zaangażować pacjentów w proces badawczy.

Z inicjatywy Grupy Szkoleniowej GCPpl seminarium poprowadzą:

Mikołaj Bartoszkiewicz - monitor badań klinicznych, specjalista zdrowia publicznego, doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, autor kilkunastu prac naukowych w zakresie badań klinicznych. Główne zainteresowania naukowe to metodologia badań klinicznych oraz ekonomia zdrowia.

Dariusz Żebrowski - magister elektrotechniki. Ukończył kilka studiów podyplomowych, w tym w roku 2022 "Metodologię Badań Klinicznych" na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Przez wiele lat pracował w administracji państwowej i bankowości. Ze względu na zdiagnozowaną u syna Dystrofię Mięśniową Duchenne'azrezygnował z pracy, aby zapewnić mu właściwą opiekę i pomoc. Od ponad
10 lat uczestniczy z synem w badaniach klinicznych w Paryżu. Pasjonat rynku badań klinicznych, propaguje wśród chorych i zdrowych osób wiedzę o badaniach klinicznych, nowych lekach i samej chorobie. Od roku 2020 jest członkiem Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych
w Polsce (GCPpl), a od 2022 członkiem zarządu. W styczniu 2023 roku wraz z rodzicami chłopców chorych na DMD założył fundację StopDuchenne, której jest prezesem i która działa na rzecz społeczności osób chorych na choroby nerwowo-mięśniowe w tym DMD.

Piotr Sawicki - Absolwent i wykładowca Akademi Leona Koźmińskiego. Z rynkiem badań klinicznych związany od lat dziewięćdziesiątych zajmując się działalnością Ośrodków Badawczych oraz rekrutacją
i retencją pacjentów. Współtwórca Centrum Medycznego Osteomed oraz Centrum Badań Klinicznych, związany zawodowo z Synexus, AES, Medicover a obecnie z LuxmedOnkologia. Ekspert w zakresie planowania i realizowania kampani informowania pacjentów ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedniej komunikacji i poprawności języka. Koordynator działań grupy Ośrodków Badań Klinicznych przy stowarzyszeniu GCPpl, przedstawiciel SCRS w Europie

Program seminarium:

17:30 -17:40 Rejestracja i przywitanie uczestników

17:40-18:25 Wiedza i świadomość polskich pacjentów na temat badań klinicznych

Mikołaj Bartoszkiewicz

18:25 -19:00 Badania kliniczne z perspektywy pacjenta (dostępne informacje, świadomość pacjentów, co jest ważne z punktu widzenia pacjenta)

Dariusz Żebrowski

19:00 -19:35 Media w badaniach klinicznych - materiały rekrutacyjne, przykłady dobrych i złych praktyk

Piotr Sawicki

19:35 -20:00 Dyskusja

Celem rejestracji na seminarium prosimy o dokonanie rejestracji do dnia 8.12.2023

Opłata: bezpłatnie dla członków GCPpl z opłaconymi składkami, 60 zł dla pozostałych.

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.

BILETY -> https://app.evenea.pl/event/847540-43/

Serdecznie zapraszamy!

 

Kontakt z organizatorem:

Dorota Kamińska dorota.kaminska@gcppl.org.pl

Ernest Szubert grupaszkoleniowa@gcppl.org.pl


7 LISTOPADA 2023 11:41
Autor: Natalia Magielska

Szanowni Państwo,

Fundacja K.I.D.S. Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce (GCPpl) oraz kancelarią NGL Legal zaprasza do udziału w ogólnopolskim badaniu “Mali Pacjenci w badaniach klinicznych” dotyczącym praktyki i postrzegania pediatrycznych badań klinicznych w Polsce. Badanie jest ogólnopolskie i ma na celu zebranie danych dotyczących stanu wiedzy oraz praktyk związanych z pediatrycznymi badaniami klinicznymi w Polsce. Jest to pierwsze tego typu, zakrojone na szeroką skalę badanie w Polsce i obejmuje wszystkie kluczowe
grupy: dzieci i młodzież, rodziców, lekarzy, placówki medyczne i sponsorów badań klinicznych. 


Badanie prowadzone jest pod patronatem najważniejszych instytucji związanych z prowadzeniem badań klinicznych w Polsce. Dzięki zebranym danym będziemy mogli, wraz z partnerami projektu, zaplanować i przeprowadzić dalsze działania mające na celu wsparcie rozwoju pediatrycznych badań klinicznych w Polsce. To z kolei przyczyni się do poprawienia
opieki nad młodymi pacjentami i zwiększenia dostępu do nowoczesnych form leczenia i
profilaktyki.  Wypełnienie ankiety powinno zająć pomiędzy 10-30 min (dłuższy czas dotyczy przede wszystkim młodszych dzieci). 


Badanie jest prowadzone online i jest w pełni anonimowe. Wejdź na stronę odpowiadającą Twojej sytuacji i pomóż nam dowiedzieć się więcej! 

 • Ankieta dla dzieci i młodzieży - https://mlodzipacjenci.webankieta.pl/
 • Ankieta dla rodziców - https://rodzicewbadaniach.webankieta.pl/
 • Ankieta dla lekarzy, którzy realizujących świadczenia medyczne w populacji pediatrycznej - https://lekarzewbadaniach.webankieta.pl/
 • Ankieta dla placówek medycznych - https://placowkimedyczne.webankieta.pl/
 • Ankieta dla przedstawicieli sponsorów i CRO w języku polskim - https://sponsorzycro.webankieta.pl/
 • Ankieta dla przedstawicieli sponsorów i CRO w języku angielskim - https://pediatrictrials.webankieta.pl/

Patronaty honorowe:

 • Rzecznik Praw Pacjenta
 • Prezes Agencji Badań Medycznych
 • Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i
 • Produktów Biobójczych
 • Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA
 • Polskie Towarzystwo Pediatryczne
 • Polski Związek Pracodawców Firm Prowadzących Badania Kliniczne na Zlecenie
 • Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”
 • Instytut Matki i Dziecka

Zwracamy się z prośbą do szerokiego środowiska badan klinicznych w Polsce o aktywne wsparcie tego badania poprzez wypełnienie dedykowanych ankiet oraz dalszą ich dystrybucję.
W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt z organizatorem badania: anna.wiktorow-bojska@kids.org.pl


Zarząd Stowarzyszenia GCPpl


30 PAŹDZIERNIKA 2023 20:22
Autor: Natalia Magielska

24 października 2023 spotkaliśmy się na trzecim już Forum Grup roboczych Stowarzyszenia GCPpl. Pokazaliśmy jakie cele realizują poszczególne grupy, czym się realnie zajmują, jakie prowadza inicjatywy i jak można włączyć się w ich działania.

W trakcie Forum omawialiśmy działania czterech grup roboczych:

 • Grupa ds. Ośrodków badawczych (Piotr Sawicki)
 • Grupa ds. Szkoleń (Ernest Szubert)
 • Grupa ds. Jakości (Przemysław Magielski)
 • Grupa Ambasadorów badań klinicznych (Dariusz Żebrowski)

W załączeniu prezentacje z tego spotkania - są tam informacje kontaktowe które ułatwia włączenie się w działania grup roboczych GCPpl – zapraszamy serdecznie!


18 PAŹDZIERNIKA 2023 10:34
Autor: Natalia Magielska

Szanowni Państwo,

Zarząd Stowarzyszenia GCPpl wraz z Grupą ds. Szkoleń i Grupą ds. Jakości zaprasza na trzecią edycję webinarium "Jakość w Q&A", które odbędzie się 14.11.2023 w godzinach 17:30-20:00.

Jakość w badaniach klinicznych to zdecydowanie temat rzeka, którego nie da się wyczerpać na jednym spotkaniu. Dlatego też kontynuujemy projekt "Jakość w pytaniach i odpowiedziach" (Jakość w Q&A), które jest cyklem spotkań, w trakcie których skupimy się na prawdziwych sytuacjach i wymianie doświadczeń. Pierwsza edycja odbyła się 22.11.2022, a druga 28.03.2023. Otrzymaliśmy kilkadziesiąt pytań dotyczących szkolenia zespołu badawczego, dokumentacji źródłowej, leku badanego czy świadomej zgody pacjenta.

Zbieramy Państwa pytania dalej! Na podstawie nadesłanych pytań przygotujemy agendę spotkania, a specjaliści pracujący w ramach Grupy ds. Szkoleń oraz Grupy ds. Jakości postarają się odpowiedzieć na nadesłane pytania i sytuacje. Pamiętajmy jednak, że webinar ten opiera się na dyskusji (Q&A!) i wspólnie z uczestnikami dochodzimy do możliwie najlepszych rozwiązań!

Celem rejestracji na webinarium prosimy o dokonanie rejestracji do dnia 07.11.2023.

Zadaj pytanie tutaj.

Data: 14.11.2023

Godzina: 17:30 - 20:00

Opłata: bezpłatnie dla członków GCPpl z opłaconymi składkami, 60zł dla pozostałych

Możliwość rejestracji: do 07.11.2023

Kontakt z organizatorem: Ernest Szubert, grupaszkoleniowa@gcppl.org.pl

Bilety -> https://app.evenea.pl/event/jakoswqanda/


13 PAŹDZIERNIKA 2023 08:51
Autor: Natalia Magielska

Szanowni Państwo,

Chcąc przybliżyć działania grup roboczych Stowarzyszenia GCPpl w środowisku badań klinicznych zapraszamy na trzecie już Forum Grup Roboczych GCPpl! To otwarty dla wszystkich webinar gdzie dowiesz się jakie cele realizują poszczególne grupy, czym się realnie zajmują, jakie prowadza inicjatywy i jak można włączyć się w ich działania. W trakcie Forum w dniu 24 października 2023 (godz. 17.00-18.30) opowiemy o działaniach następujących grup roboczych:

 • Grupa ds. Szkoleń (Ernest Szubert)
 • Grupa ds. Jakości (Przemysław Magielski)
 • Grupa ds. Ośrodków Badawczych (Piotr Sawicki)
 • Ambasadorzy Badań Klinicznych (Dariusz Żebrowski)

Nie zabraknie czasu na pytania i dyskusję, webinar będzie otwarty dla wszystkich chętnych i nieodpłatny, serdecznie zapraszamy!

Link do spotkania:

Microsoft Teams meeting

Join on your computer, mobile app or room device

Click here to join the meeting

Meeting ID: 371 991 643 48
Passcode: umZyCe


7 PAŹDZIERNIKA 2023 10:10
Autor: Natalia Magielska

Szanowni Państwo,

Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce GCPpl zaprasza na webinar "CTIS w praktyce". Wydarzenie odbędzie się ONLINE na platformie MS Teams 17.10.2023 (wtorek), w godzinach 18:00 - 20:00.

W trakcie webinaru krótko podsumujemy najważniejsze informacje na temat CTIS oraz rozporządzenia 536/2014 w sprawie badań klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Następnie przejdziemy do części praktycznej, w której sprawdzimy w jaki sposób dokonać złożenia w CTIS dla badania niekomercyjnego.


Agenda oraz bilety -> https://app.evenea.pl/event/847540-41/

 

Uwaga: Link do spotkania zostanie przesłany rano w dniu wydarzenia.


28 WRZEŚNIA 2023 20:40
Autor: Natalia Magielska

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy na kolejne już spotkanie integracyjne Branży Badań Klinicznych w Polsce (#IBBKWP) w sobotę 7 października 2023 w „Osada Grill&Bar” w Warszawie. Spotkania zostały zainicjowane w roku 2017 przez niezapomnianego Maćka Zubrzyckiego, którego niestety nie ma już wśród nas oraz Wojtka Janusa, który od czerwca 2022 działa w Zarządzie Stowarzyszenia GCPpl.

Nasze Stowarzyszenie od początku wspiera tę piękną inicjatywę. Mieliśmy kilka bardzo udanych spotkań integracyjnych w latach 2017-2019, zarówno w Warszawie, jak i w innych miastach. Spotkania warszawskie początkowo odbywały się w pubie Lolek na Polach Mokotowskich a potem zdecydowaliśmy się je przenieść do „Osada Grill&Bar”. W ostatnich kilku latach pandemia COVID19 utrudniała organizację większych spotkań integracyjnych. Do tradycji wróciliśmy we wrześniu 2021 roku kolejnym bardzo udanym warszawskim spotkaniem i podtrzymujemy tę tradycję. Tematy przewodnie się zmieniały, ale główne założenia spotkań integracyjnych pozostały. Geneza pomysłu to czerwiec 2017, niezwłocznie po tym, jak odbyło się spotkanie cykliczne z okazji Międzynarodowych Dni Badań Klinicznych. Czuliśmy, że poruszane tematy są ważne, że coraz więcej się dzieje w branży, ale formuła spotkania nie umożliwiała szerszą dyskusję. Tej wymiany opinii, komentarzy w podgrupach, poszukiwania innych punktów widzenia bardzo nam brakowało. Postanowiliśmy ustalić termin i zachęcić do tego, żeby spotkać się gdzieś w mniej oficjalnym miejscu (np. przy grillu) i rozwinąć myśl.

Wydarzenie na Facebook błyskawicznie zdobyło ogromną popularność, a do przygotowań włączył się zarząd Stowarzyszenia GCPpl. Ponad kilkaset osób zainteresowanych wydarzeniem na FB przełożyło się na ponad 100 osób obecnych na spotkaniu. Spotkanie jest dla wszystkich niezależnie od wieku czy doświadczenia w branży. Jest część merytoryczna, tzw. „stoły tematyczne”, przy których moderator (zaproszony gość) rozpoczyna dyskusję na określony temat, a po kilkudziesięciu minutach osoby zainteresowane tym zagadnieniem, mogą rozwijać je przez kolejne godziny. Jest też integracja osób z bardzo różnych instytucji, organizacji i obszarów badań klinicznych: firmy farmaceutyczne, CRO, ośrodki, organizacje pacjenckie, ale także urzędy centralne jak URPL czy ABM. To, czego początkowo nie przewidzieliśmy, a stało się nierozłączną częścią naszych spotkań, to szansa na rozpoczęcie pracy dla osób bez doświadczenia, bo znajomości zawarte podczas spotkań szybko zmieniają się w procesy rekrutacyjne.


Najbliższe spotkanie odbędzie się 7 października 2023 w Osada Grill&Bar http://www.arco-osada.pl/, godzina rozpoczęcia 12:00. Biletów i rezerwacji nie ma. Każdy, kto ma ochotę się pojawić, będzie mile widziany. Nie ma też wymagań, co do stroju. Nikt nie zwróci uwagi, że pojawicie się później, albo wyjdziecie wcześniej. Jeżeli Wasza wiedza dotycząca badań klinicznych jest bardzo mała – tym bardziej zapraszamy. Wydarzenie ma integrować, a nie dzielić. Mile widziani są nie tylko pracownicy firm CRO, firm farmaceutycznych, ośrodków badań klinicznych, instytucji związanych z badaniami klinicznymi, organizacji pacjenckich, ale również redaktorzy i dziennikarze, lekarze, pielęgniarki, studenci i absolwenci, antyszczepionkowcy i osoby krytycznie nastawione do branży farmaceutycznej. Gwarantujemy merytoryczną dyskusję i liczymy, że wielu uczestnikom spotkania uda się nawiązać interesujące kontakty i współpracę. Wydarzenie rozpoczniemy od krótkiej debaty na gorący temat: „Jak udostępniać dokumentację medyczną/dokumentację źródłową w podmiotach korzystających z systemów dokumentacji medycznej
w postaci elektronicznej”.


Następnie planujemy sesje stołów tematycznych, przy których moderatorzy rozpoczną dyskusję, którą mam nadzieję będziemy mieli szansę kontynuować w trakcie reszty spotkania.
W tym roku w ramach stołów tematycznych pojawią się następujące tematy:

 • Biobankowanie
 • Współpraca Sponsor — Organizacja pacjentów
 • Szkolenia w branży badań klinicznych, czym dysponujemy, czego brakuje
 • Monitorowanie badań klinicznych w XXI wieku z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych opartych o
 • AI oraz ML
 • Rekrutacja w branży badań klinicznych
 • Wykorzystanie danych rzeczywistych (RWD — Real World Data) w badaniach klinicznych.
 • Rekrutacja i retencja w badaniach
 • Regulatory – co wiemy po roku doświadczeń z CTIS
 • Lokalne #IBBKWP– założenia cele i lokalizacje na najbliższy rok

Pełna lista stołów tematycznych będzie sukcesywnie publikowana na stronie FB wydarzenia.
Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na platformie Facebook, aby śledzić informacje na temat zbliżającego się spotkania https://fb.me/e/5Gi4nrFOB


27 WRZEŚNIA 2023 11:44
Autor: Natalia Magielska

Szanowni Państwo,

zapraszamy na V Forum Serce Pacjenta 30 września 2023 roku w Poznaniu!

Darmowe konsultacje i badania diagnostyczne, kreatywne warsztaty edukacyjne, pokazy pierwszej pomocy, porady dotyczące zdrowego żywienia, prezentacje organizacji działających na rzecz pacjentów i spotkania z najwybitniejszymi w Polsce kardiologami – to główne punkty programu V Forum Serce Pacjenta. Doroczne spotkanie kardiologów z osobami ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego oraz ich bliskimi odbędzie się 30 września 2023 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Otwarta rejestracja jest dostępna pod adresem: https://www.sercepacjenta.com/#rejestracja 

 

 

 


27 WRZEŚNIA 2023 11:39
Autor: Natalia Magielska

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do udziału w III Międzynarodowej Konferencji Badania Kliniczne to MY!, organizowanej przez Akademię Leona Koźmińskiego i objętej Patronatem Stowarzyszenia na rzecz Dobrej Praktyki Klinicznej GCPpl. 

Konferencja odbędzie się w dniach 28-29 września 2023 w formie hybrydowej – stacjonarnie w siedzibie Akademii w Warszawie oraz online. 

W ubiegłych latach, we wrześniu 2021 i w październiku 2022, spotkaliśmy się na żywo i online gromadząc ponad 300 uczestników. Podczas poprzedniej edycji konferencji poruszono tematy związane z globalną sytuacją w szczególnych obszarach badań klinicznych. Międzynarodowy zespół prelegentów – ekspertów, reprezentujących środowisko naukowe, biznesowe oraz polityczne, w tym polscy przedstawiciele agend rządowych zapewnili szerokie spojrzenie na omawiane sprawy i wysoki poziom dyskusji. 

W tym roku organizatorzy ponownie stawiają na tematykę innowacji terapeutycznych i nowoczesnych technologii. Prelegenci reprezentujący międzynarodowe firmy oraz organizacje przedstawią zróżnicowane punkty widzenia oraz podzielą się swoimi praktycznymi doświadczeniami.  Będzie to fantastyczna okazja do wymiany wiedzy oraz doświadczeń, a także zaprezentowania i przedyskutowania rozwiązań wraz z międzynarodową publicznością. 

Konferencja adresowana jest do wszystkich interesariuszy badań klinicznych, przedstawicieli środowiska medycznego, naukowego, organizacji pacjenckich, pracowników administracji publicznej, przedstawicieli firm farmaceutycznych, biotechnologicznych i firm CRO, a także studentów kierunków medycznych i specjalności biomedycznych. Będzie to okazja do wymiany wiedzy, a także praktycznych doświadczeń z dziedziny badań klinicznych. 

Pierwszego dnia przewidywane są wystąpienia ekspertów w panelach dotyczących innowacji terapeutycznych oraz zastosowań nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji w opiece medycznej, a także dyskusję na temat budowania zaangażowania pacjentów w badaniach klinicznych z perspektywy sponsorów i klinicystów, pracowników administracji publiczne oraz delegatów organizacji pacjenckich. 

Drugi dzień konferencji poświęcony będzie niekomercyjnym badaniom klinicznym i badaniom wyrobów medycznych.  

Konferencję zamkną wystąpienia wyróżnionych absolwentów kierunku studiów Prowadzenie i Monitorowanie Badań Klinicznych ALK. 

 

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną konferencji i do rejestracji: https://www.kozminski.edu.pl/pl/iii-miedzynarodowa-konferencja-badania-kliniczne-my 

 

Jednocześnie informujemy, że dla członków Stowarzyszenia istnieje możliwość otrzymania 20% rabatu - aby uzyskać kod prosimy o kontakt pod adresem bozena.mikolajczak@pratia.com 


Wydarzenia
 • BRAK WYDARZEŃ